• Menu
  • Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Teaching Expertise

  • Home
  • Classroom Ideas
  • Technology
  • Teacher’s Life
  • Deals & Shopping
  • About Us
  • Contact Us
  • Privacy Policy
  • Home
  • Classroom Ideas
  • Technology
  • Teacher’s Life
  • Deals & Shopping
  • About Us
  • Contact Us
  • Privacy Policy

15 Unit Price Activities for Middle School

October 12, 2022 //  by Kaitlyn Townsend

Teaching middle school students about unit prices is an important step to students understanding ratios, rates and proportions, and eventually physics. More practically, it's an important concept for students to learn when growing towards spending money well when going to the grocery store. Here are 15 unit rate activities geared towards middle schoolers.

1. Solving Unit Rate Problems

v3ezuCrPQqa8YnKSGOBc

PBS Learning Media includes a short video reinforcing students' understanding of ratios. From there, teachers can build a lesson and interact with support materials for students and teachers. Additionally, you can share this resource with Google classroom.

Learn More: PBS Learning Media

2. Hot Deals: Unit Price Comparison

blogger-image--2120514931.jpg

This activity allows students to see how unit-rate questions translate into practical skills. Students page through grocery store fliers and choose 6-10 examples of the same object. Then, they find the unit price for each object and select the best deal.

Learn More: Thatcher Math Cafe

3. Types of Ratios Sorting Activity

Kvg7ZpOqQ32G12Sj3TcN

In this print activity, students have to read through various scenarios and decide how to classify each example. They then glue the card in the appropriate column. Students being able to correctly sort through the cards is an effective learning strategy for clarifying their understanding of ratio word problems.

Learn More: My Math Resources

4. Sugar Packets in Soda 

105568298_10163593608495307_4035309257836345429_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-7&_nc_sid=9267fe&_nc_eui2=AeHZJkX9hQopKM5PbLpRZWj9lY0Th1ThFH2VjROHVOEUfUGqGkzHkG34Yf5Nj3ZbKdJW0zSbpYbDvQzQQBycMkB4&_nc_ohc=WM4ouCNzw3YAX-TUTsf&_nc_ht=scontent.fcrk3-2.fna&oh=00_AT8xMHOwUnQkEeX-335IRgrYIyTbPUtbbhWsCbEtsmOQaA&oe=636CA796

In this blog, a math teacher built a real-world scenario for students, asking them to estimate the number of sugar packets in each bottle. After looking at student solutions, they then worked together to solve for the real amount using unit rate math. Finally, she provided individual practice for students with new food items.

Learn More: Math Equals Love

5. Proportions Foldable

u29CGlkASRq9oye9WYix

This proportions foldable is a great way to introduce the equation in a tangible form for students with a little construction paper and a marker. You can reinforce the concept even further by asking students to draw an "X" in a different color pencil, showing the equation before they show the rest of their work.

Learn More: Math Equals Love

6. Comparing Unit Rates Graphic Organizer

755039874acd74b70590c840f711aaa4.png

Here is another resource type to add to your lesson plan when introducing unit prices or unit rates to students. This graphic organizer helps students clearly see the rate, and unit rate and compare the two. Once students have had enough guided practice, they can make their own organizer.

Learn More: To The Square Inch

7. Ratios and Unit Rates Examples and Word Problems

This video is an engaging and real-life applicable resource presenting word problems and examples. It can easily be included on Google Classroom or presented in snippets as response questions throughout the lesson to check for understanding, but would also be a great activity for homework, group work, or distance learning.

Learn More: Youtube

8. Math Foldables

nv9UmyXiQcuB5K0aE24k

This unit price math foldable is a wonderful educational resource alternative to regular student worksheets. In this worksheet, students solve for the cost of individual ingredients, but also the finished product (a burger). This interactive activity challenges students to understand the real-world application of ratio activities in a restaurant and when spending money on groceries.

Learn More: Common Core Material

9. Ratios and Rates Fold Up

19eb868df3182a3eba55ec6958eb3583.jpg

Here is an additional resource when teaching students about unit prices. They may be easily confused by all the types of ratios and rates, but this foldable acts as an anchor chart to reinforce what you've already taught and to help kids as they work through homework problems.

Learn More: Cognitive Cardio Math

10. Complex Fractions to Unit Rate

bbh0BoUtRTGE4RyarOdk

This bundle of worksheets can be used as homework papers or guided practice at the end of math lessons. It covers a variety of topics from complex fractions to unit rates and also includes an answer key for teachers.

Learn More: Exceeding The Core

11. Proportions Scavenger Hunt

ZdVTpfUpTVitYCPS6vh7

This interactive resource is a wonderful enrichment activity for students learning about unit prices. Hide the sets of cards around the room. As students find them, ask them to solve the problem. The answer links up with another student's card, and eventually, the "circle" is complete.

Learn More: Absolute Algebra

12. Candy Deals

61jOO5mWKvL._SX569_.jpg

In this middle school math activity, students are given several different bags of candy and asked to find the best and worst deal. Students are also given reflection questions including "Why do you think this is the best/worst deal? Support your answer" and then ask them to share with their peers.

Learn More: Yummy Math

13. Unit Rates Lesson

Cost-per-Unit-shutterstock_1128538142-scaled.jpg

Genius Generation has some great resources for distance learning or homeschooling student. First, students can watch a video lesson, complete some reading, and then be given several practice problems. There are also teacher resources to round out the experience and provide support.

Learn More: Generation Genius

14. Unit Price Worksheet

jpGMdXVqQrCdsHOueUFi

Education.com provides lots of simple worksheets for students to practice what they have learned. In this particular worksheet, students solve several word problems and then have to compare various deals, selecting the best option.

Learn More: Education

15. Unit Price Coloring Worksheet

sOQsQ9eTqK6tZ55YTE79

Students solve multiple-choice unit price word problems and color starbursts the appropriate color based on their answers. While an answer key is included, it's also easy for students to check themselves if you reveal a key on the board.

Learn More: PreAlgebra Teachers

Related posts:

15 Fun and Engaging Choose Your Own Adventure Books
30 Fun & Easy 6th Grade Math Games You Can Play At Home
26 Page-Turners for People Who Loved The Hunger Games

You'll also like:

No related posts.

Category: Classroom Ideas

Previous Post: « 20 Judicial Branch Activities for Elementary Students
Next Post: 23 Elementary Activities for ESL Students elementary activities for esl students»

Primary Sidebar

Recent Posts

  • 20 Cornucopia Activity Ideas to Instill Gratitude in Children
  • 20 Fun-Filled Ecological Activity Ideas
  • 20 Dynamic Dolphin Activities
  • 19 Delightful Activities For Describing Pictures 
  • 20 Elapsed Time Activities 
  • 20 Practical Activities and Ideas to Teach Constructive Criticism